כפר נהר הירדן – שותפים לחגיגה הגדולה של החיים

ילדים המתמודדים עם מחלות קשות וכרוניות זקוקים לטיפול רפואי יומיומי, חווים אשפוזים תכופים,  נדרשים לאינספור דקירות ומטופלים בתרופות שגורמות להם לתופעות לוואי שונות. רבים מהם חוששים ומוטרדים מעתידם, חשים בדידות רבה ולעיתים תסכול וחוסר אונים עקב כך. מחלתם מונעת מהם חוויות ילדות פשוטות ואת זכותם הבסיסית לחוות ילדות חסרת דאגות ומלאת פעילויות.

בכפר נהר הירדן, כפר החלומות שנבנה במיוחד עבורם, מאפשרים לילדים אלו לחזור להיות לכמה ימים – פשוט ילדים – ליהנות, להתחזק, להתחבר ולהתעצם. 

בכפר מוזמנים כל הילדים המתמודדים עם מחלות קשות וכרוניות, מכל שכבות האוכלוסייה, לנפוש ללא תשלום. תקציב הכפר מבוסס על תרומות מקרנות, אנשים פרטיים ועסקים. הכפר הפועל בעיקר אמצעות מתנדבים, מעניק לילדים – במהלך מחזורי נופש בני מספר ימים, חוויה בלתי נשכחת לכל החיים ורשת תמיכה, תחושת אמונה וערך עצמי.

פתאום הפכנו למשפחה רגילה

טלי נדר היא כבר מזמן לא טלי, היא “אמא של שגיא בן ה 11 החולה בשיתוק מוחין”. ואלה, אחותו של שגיא היא לא אלה, היא “אחותו של שגיא, ילד החולה בשיתוק מוחין”. בשיחה שקיימנו סיפרה טלי: “שגיא הוא ילד מיוחד. כל יציאה מהבית דורשת התאמה מיוחדת, בירורים וחששות וכמובן גם הרבה  בדידות. עד שכבר כמעט התרגלנו – יום אחד נסענו צפונה ועברנו דרך שער הבלונים לעולם אחר. שם היינו פשוט משפחת נדר מהקבוצה של הכחולים”.

בנופש בכפר נהר הירדן שגיא טיפס על קיר וגלש באומגה, הכיר חברים חדשים וכל ההבדלים הצטמצמו לצבע הקבוצה. מוסיפה ואומרת טלי: “כשהכל הפך לרגיל, פתאום גילינו שלילד הנפלא שלנו, שעסוק כל היום בלהתאים את עצמו לסביבה ולנסות לעמוד בקצב, יש תכונות שלא הכרנו. מתי בעשר השנים האחרונות יצא לו להוביל? להצחיק? לעזור למישהו חלש ממנו או לקבל תמיכה ממישהו חזק ממנו? בפעם הראשונה ראינו אותו עושה צחוק מהלקות שלו. זה אחד הרגעים הכי שווים שהיו לי. וזה היה בחינם”

טלי ושגיא נדר בפארק האתגרי

טלי ושגיא נדר בפארק האתגרי בכפר נהר הירדן

הייתי ילדה שונה מכולם

ספיר בת ה 17, נמנית עם הילדים שזכו בחוויה מיוחדת, יצרו חברויות חדשות ושינו את תפיסתם העצמית לאחר נופש בכפר נהר הירדן.
ספיר חולה בזאבת, מחלה אוטואימונית קשה. על אף שהיא לוקחת תרופות מידי יום, אין כמעט שבוע שבו אין לה פריחה חריפה או דלקת שורפת על פניה. לפעמים היא סובלת מכאבים קשים עד שהיא אינה יכולה לצאת מהמיטה. בפעמים אחרות היא מתמודדת עם חום שלא יורד למשך מספר ימים. מכיוון שהיא מחמיצה ימי לימודים רבים קשה לה ליצור חברויות והיא ביישנית מאוד בנוגע למראה שלה.

ספיר מספרת: “לפני שבאתי לכפר לא הכרתי ילדים אחרים שחולים בזאבת. בעולם שלי הייתי פשוט ילדה שתמיד שונה. בכפר כולנו היינו שווים. כולנו קמנו בבוקר ולקחנו תרופה. כולנו נהנינו מהיחס האישי של המדריכים הקרובים אלינו בגיל. לא כל ילד זוכה להזדמנות ליהנות משבוע של נופש, במקום כל כך יפה ובחינם”.

 

לגלות את הכוחות

מעבר לכוח אדם המותאם במיוחד ופעילויות חווייתיות, הכפר תורם לילדים רבות בביטחון העצמי ובמימוש של שאיפתם המשותפת – לחוות ילדות רגילה, להיות מסוגל, להצליח ואף לתרום לאחרים.

בר, בת 15, סובלת מאיכטיוזיס, מחלת עור נדירה וקשה המתבטאת בחילוף תאי עור מהיר מהרגיל הגורם למראה שונה. בר מתמודדת כל חייה במקביל לטיפול במחלה, גם עם מבטי האנשים וכמובן עם אמירותיהם הפוגעות מאד לפעמים.

עבורה כפר נהר הירדן הוא מקום בו היא יכולה פעם בשנה לשכוח מהאתגר שקיבלה לכל חייה. בתום נופש קסום מלא בפעילויות בו בילתה בר, אמרה: “אני רוצה לגדול בחברת השווים כמו כולם ולתרום לחברה, אני שמחה להשתתף בפעילות הכפר ושואפת בעיקר לעזור, להביא עוד אלפי ילדים לחוות את חווית הכפר ולחגוג את החיים ביחד.”

bar-mo

בר (מימין) עם חברה בנופש חנוכה 2017

אנחנו זקוקים גם לך

לא רק שגיא, בר וספיר, מאות ילדים נוספים נהנים ממערך שלם שהכפר מפעיל עבורם. בכדי לאפשר לכמה שיותר ילדים להגיע וליהנות מהקסם ומההשפעה המיטיבה של הכפר, העמותה מגייסת תרומות באופן מתמיד. כוח האדם בכפר כולל מאות רבות של מתנדבים ומעט עובדים בשכר, ביניהם גם צעירים שנפשו במקום כילדים וחזרו להתנדב. 

התרומות מגיעות מהמגזר הפרטי ומהמגזר העסקי כולל גם עסקים קטנים ובינוניים. הכל מתבצע בשקיפות והדו”חות הכספיים מפורסמים באתר האינטרנט. השנה הוכר הכפר כעמותה אפקטיבית והוענק לו תו מידות.


בכדי לאפשר לילדים המתמודדים עם מחלות קשות וכרוניות ולילדים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים חוויית נופש, הנאה ויצירה, ללא תשלום, אנחנו זקוקים לתרומתך. כפר נהר הירדן מזמין גם אותך להתנדב או לתרום ולחגוג עמנו ועם הילדים את החיים.

לתרומה ופרטים נוספים צרו קשר:
מאיה, מנהלת פיתוח משאבים: 058-4411385
מייל: mayaa@jrv.org.il
מידע נוסף על הכפר ותרומות אונליין באתר: www.jrv.org.il