בזכות תרומות בלבד: הכפר שמאפשר לילדים עם מחלות קשות לנפוש בחינם

“אם לפני כמה שנים היו אומרים לי שאני אשלח את הבן שלי, אוליבר, לנופש של חמישה ימים בלעדיי, ואצליח אפילו לישון בשקט, אין סיכוי שהייתי מאמינה”. כך נפתחת השיחה עם טליה ברגר, אמו של אוליבר בן ה-12 המתמודד עם אפילפסיה קשה ואשר ביחד עם מאות ילדים נוספים בילה בקיץ האחרון בנופש ללא עלות בכפר נהר הירדן.

“אוליבר נפש בכפר זו השנה השלישית ברציפות, וקצרה היריעה מלתאר את מה שהמקום הזה נותן לו”, מספרת טליה. “עבור ילדים שחיים עם מחלה קשה ושזקוקים להשגחה רפואית כמעט 24/7, טיולים מחוץ לבית הם עניין נדיר. נופש עם לינה? זה ממש משהו בלתי נתפס. העובדה שיש מקום כמו כפר נהר הירדן, שהוקם בהתאמה מושלמת לילדים ומציע אטרקציות במיוחד עבורם, לצד התמיכה הרפואית שהם צריכים, היא לא פחות מנס!”.

אוליבר אובחן בגיל 4 ומאז השתנו חיי משפחת ברגר לבלי היכר. “אוליבר משתייך לקבוצה של כ-15% מקרב חולי האפילפסיה שעמידים בפני כמעט כל טיפול תרופתי”, מסבירה טליה, “מדובר בילד שבעבר חווה מאות התקפים אפילפטיים ביום ושבקושי יצא מהבית. מי חלם על נופש או חופש? לאחר שהצלחנו בעזרת טיפול מיוחד לאזן את ההתקפים, שמענו על כפר נהר הירדן”.

“בהתחלה הייתי סקפטית”, נזכרת טליה, “אבל אחרי הפעם הראשונה כל החששות נעלמו. להפך, החיים של אוליבר מתחלקים היום לחמישה ימים בכפר ועוד 360 ימי המתנה. בכל פעם שהוא חוזר מנופש בכפר הוא זורח. האנרגיות שהכפר מעניק לו, בזכות הצוות המקצועי הנהדר והמדריכים המדהימים, מאפשרות לו ממש לחגוג את החיים”.

Oliver

6 שנים של פעילות ללא מטרות רווח

כפר נהר הירדן ציין לפני כחודשיים שש שנים להיווסדו והוא מקום יחיד מסוגו בנוף הישראלי. הכפר נבנה במיוחד, באופן ייעודי ומונגש ב-100%, לילדים המתמודדים עם מחלות קשות ולילדים עם מוגבלויות. הוא מזמין את אותם לנפוש בו ללא תשלום כלל, ותקציבו מבוסס על תרומות מקרנות, אנשים פרטיים ועסקים.

מתוך השאיפה לאפשר לכמה שיותר ילדים להגיע וליהנות מהקסם וההשפעה המיטיבה של הכפר העמותה מגייסת תרומות באופן מתמיד. בכדי שכל התרומות ישמשו לטובת אירוח הילדים, כוח האדם בכפר כולל מאות רבות של מתנדבים (ומעט מאד עובדים בשכר), ביניהם גם צעירים שנפשו במקום. אחד מהם, עמו אנו משוחחים, הוא מארון אנסיירי, בן 24 מנצרת.

“המקום היחיד בעולם שבו המחלה שלך לא מגדירה אותך”

“התארחתי במחזור הראשון ומאז אני מגיע להתנדב בכל הזדמנות”, מספר מארון, “בגיל 17.5, באמצע החיים, אובחן אצלי סרטן במערכת החיסון. מילד רגיל שמבלה עם חברים ובבית הספר, מצאתי עצמי בטיפולי כימותרפיה קשים ולמעשה גר בבית החולים”.

“את החוויה שציפתה לי כשירדתי מהאוטובוס בכפר נהר הירדן אני לא יכול לתאר במילים. בלונים, מדריכים, מוסיקה, ילדים מכל הארץ. זה היה מהמם. הביקור נתן לי כוחות אדירים ובהחלט חיזק אותי במאבק בסרטן, שדורש כידוע תעצומות נפש”.

“כל פעם שאני מגיע להדריך בכפר בהתנדבות אני רואה בילדים המתארחים את עצמי”, אומר מארון, “הילדים האלה, שבכל יום אחר נאלצים להתמודד עם השונות שלהם, מרגישים סוף-סוף כשווים בין שווים. כפר נהר הירדן הוא המקום היחיד בעולם שבו המחלה שלך לא מגדירה אותך. אתה פשוט נורמאלי, עוד אחד מהחבר’ה. הכפר מבוסס על תרומות, לא גובה תשלום, והוא פתוח גם למשפחות מעוטות יכולת”.

מסכנת חיים לחגיגה של החיים

סיפור מרגש נוסף אנו שומעים מיולי אייזנקוט, ילדה שחיה חיים רגילים לחלוטין כאשר מחלה אוטואימונית הביאה אותה להיטלטל בין חיים למוות. “הייתי ילדה בריאה לגמרי ובגיל 13 התגלתה אצלי מחלה שהביאה לאי-ספיקת כבד עד אבדן הכרה, אשפוז חירום וניתוח להשתלת כבד. לאחר מכן, עברתי שיקום לא פשוט במשך מספר חודשים”.

כשנתיים וחצי לאחר החלמתה, נפשה יולי בכפר נהר הירדן, וממצב של סכנת חיים היא מצאה את עצמה חוגגת את החיים עם ילדים רבים מכל הארץ. “הגעתי לראשונה לכפר והחוויה שחוויתי שם היא חד-פעמית. לא משנה ממה אתה סובל ביום-יום, כולם באותה הסירה. זה גם מרגיע מאד שיש במרכז הכפר בית חולים עם רופאים, אחיות, ציוד, חדרי אשפוז ועוד”.